Tuvredzība, tālredzība un astigmātisms nav acu slimības

Ilgu laiku cilvēki ar redzes traucējumiem slēpa šo trūkumu, savukārt cilvēki, kuri nēsāja brilles, tika izsmieti vai saukti par "botāniķiem". Tomēr jau pagājušā gadsimta 60.gados Holivudas leģenda Merilina Monro padarīja brilles par kulta objektu, bet redzes trūkumus - par modes tendenci. Pēkšņi jaunās sievietes vēlējās valkāt kaķacs formas brilles, un daudzos briļļu ietvaros tika ievietoti parasti stikliņi, bez redzes korekcijas.

Arī mūsu laikos ir savi varoņi - burvis Harijs Poters nav iedomājams bez savām apaļajām brillītēm. Briļļu lietošana ne pieaugušajiem, ne bērniem vairs nerada bailes un neizraisa zobgalības - brilles, kas reiz bija izsmiekla objekts, ir kļuvušas par neatņemamu imidža sastāvdaļu. Turklāt rodas arvien jauni un inovatīvi risinājumi redzes traucējumu novēršanai.

Vēlamies uzsvērt - redzes traucējumi nav acu slimības. Ar briļļu un kontaktlēcu palīdzību var viegli koriģēt vairākumu parasto redzes traucējumu. Termins "redzes traucējums" (ametropija) tiek lietots, lai apzīmētu novirzi no fizioloģiskās normas, taču tā nekādā gadījumā nav slimība.

Tuvredzība

93ndid-ak-trumparegyste_2197-a35812d1ddc73dae4795875b2dab4bea.jpg

Vai varat lasīt bez problēmām, bet, skatoties tālumā, redzat neskaidri objektus (cilvēkus otrā ielas pusē, ceļa zīmes, filmu- pat sēžot kinoteātra pirmajā rindā)?
Diagnoze – tuvredzība (miopija). Ja Jūs esat tuvredzīgs, Jūs varat viegli saredzēt blakus un netālu esošos objektus, bet Jums sagādā grūtības atpazīt objektus, kas atrodas lielākā attālumā.

Tuvredzība (miopija) visbiežāk rodas, ja acs ass garums ir pārāk liels (aksiālā miopija) vai pārāk lielas gaismas laušanas spējas dēļ (refraktīvā miopija).
Acs lēca (lat. Lens crystallina) ir ļoti svarīga acs optiskās sistēmas sastāvdaļa. Lēca ar cinna saišu palīdzību ir savienota ar ciliāriem muskuļiem. Acs akomodācijas laikā ciliārais muskulis saraujas, saites atslābinās, un acs lēca izliecas, palielinot savu optisko stiprumu. Skatoties tālumā, process notiek otrādi. Šādā veidā acs, mainot savu optisko stiprumu, nodrošina skaidru redzi dažādos attālumos.
 
Neatkarīgi no cēloņa, tuvredzības gadījumā gaismas stari tiks fokusēti pirms tīklenes. Šādā gadījumā tīkleni sasniegts izkliedēti gaismas stari. Gaismas signāls tīklenē tiek mainīts uz nervu impulsu, kurš ar redzes nervu starpniecību tiek nodots smadzenēm. Tā kā tīklenē ir ienākuši izkliedēti gaismas stari, tuvredzīgā acī veidojas neskaidrs attēls.
 
Pirmā tuvredzības pazīme var būt slikta redze naktī, piemēram, braucot tumsā, nav skaidri saskatāmas ceļa zīmes. Dienas laikā tuvredzība skaidri izpaužas tad, kad koku lapotnē vairs netiek skaidri un atsevišķi izšķirtas lapas un zari- tie šķietami saplūst vienā.
 
Tuvredzīgi cilvēki parasti ar nokavēšanos atpazīst cilvēku sejas un cilvēkus pašus, savukārt bērni ar grūtībām var izlasīt uz tāfeles rakstīto skolotāja tekstu.

Tuvredzība bez brillēm

91pdid1-ak-trumparegyste-be-akiniu_9304-206563add6a42243a1bf76c878822540.png csm_kurzsichtigkeit_mit_minusglas_7460e6a7d6_6845-cf22a083bc75de10e124c84a6233febe.png

Interesanti:

Vai zinājāt, ka acis kustinošie muskuļi nepakļaujas fiziskām aktivitātēm?  Tie ir elastīgi arī bez treniņiem, jo pastāvīgi strādā, pat miega laikā!

Tuvredzība bieži vien tiek mantota. Iespējamība, ka vecākiem, kuri ir tuvredzīgi, piedzims tuvredzīgi bērni, ir 60%. Taču pastāv arī citi tuvredzības rašanās "riska faktori".
 
Lasīšanas un rakstīšanas laikā parūpējieties par labu apgaismojumu! Acu ārsti iesaka pēc iespējas agrāk koriģēt tuvredzību ar briļļu palīdzību.
 
To, vai jums ir tuvredzība, ir viegli noskaidrot standarta redzes pārbaudes laikā pie acu ārsta vai optometrista. Tuvredzības gadījumā speciālists Jums izvēlēsies ieliektas briļļu lēcas (izkliedētājlēcas). Šīs briļļu lēcas mainīs gaismas staru plūsmu pret acīm tā, lai gaismas stari fokusētos tieši tīklenē. Gaismas laušanas spējas mērvienība ir dioptrija.
 
Tuvredzības gadījumā dioptriju priekšā rakstāma mīnusa zīme, piemēram, -2,oo dioptrijas.
 
 
 

Tālredzība

95ndid-ak-toliaregyste_3133-70b9a6ca01767abb2c65b7151c290576.jpg
Tālredzība, citādi saukta arī par hipermetropiju, vārda tiešākajā nozīmē ir "pārmērīga redze". Lai arī tas izklausās pēc superspējas, tomēr patiesībā tas nozīmē saspringtu acs darbu.
 
Tālredzība (hipermetropija) visbiežāk rodas, ja acs ass garums ir pārāk mazs (aksiālā hipermetropija) vai pārāk zemas gaismas laušanas spējas dēļ (refraktīvā hipermetropija). Tālredzība var rasties abu šo faktoru ietekmē.
Parasti acs ass garums(acs diametrs) ir ap 24 mm. Acs ass garuma novirzīšanās uz mazāko pusi pat par 1 mm var izraisīt hipermetropijas izveidošanos pat par 3 dioptrijām. Šādā gadījumā gaismas stari tiek fokusēti aiz tīklenes.

Skaidru redzi cilvēkiem ar tālredzību nodrošina tikai saspringts ciliāro muskuļu darbs. Šis muskulis katra skatiena laikā "automātiski ieprogrammē" acs lēcu, šādi nofokusējot skaidru attēlu. Šo parādību sauc par akomodāciju. Bez akomodācijas tālredzīgie nespētu skaidri redzēt arī tālumā. Tomēr lielākas tālredzības pakāpes gadījumā akomodācija ilgstoši nespēs palīdzēt. Šādos gadījumos skaidra redze jebkurā attālumā bez redzes korekcijas kļūst neiespējama.   

Tālredzība bez brillēm

96pdid1-ak-toliaregyste-be-akiniu_15-073bbe87805be44fa3f99d3d939867f4.png 96pdid2-ak-toliaregyste-su-akiniais_9688-e295cfe4ea465be36557af5344feab15.png

Bērni un jaunieši sākotnēji gandrīz nepamana, ka viņi ir mazliet tālredzīgi. Šo redzes traucējumu viņi kompensē. Tomēr pastāvīgs saspringums lēcas muskuļos, skatoties tuvumā, izraisa blakusparādības: tālredzīgajiem ātri sākas galvassāpes, reiboņi, acu sūrstēšana un iestājas nogurums. Redze kļūst saspringta, jo sevišķi lasot vai pildot darbus, kur nepieciešama laba redze tuvumā.
 
Cilvēkam novecojot, samazinās acs lēcas akomodācijas spēja un skaidrās redzes diapazons aizvien sašaurinās. Apmēram no 40 gadu vecuma šādas pazīmes sāk izpausties arī cilvēkiem, kuriem līdz šim nebija redzes traucējumu. Šo parādību sauc par vecuma tālredzību (presbiopiju). Lasīt bez brillēm kļūst arvien grūtāk, bet vēlāk tas kļūst pat neiespējami. Cilvēki ar nelielu tālredzību, kuri jaunībā šo redzes traucējumu vēl varēja kompensēt paši, parasti vēl ātrāk sajūt nepieciešmību iegādāties lasāmbrilles. 

Interesanti:

Vai zinājāt, ka gandrīz visi bērni ir mazliet tālredzīgi? Tālredzība ir daļa no cilvēka attīstības procesa.

Redzes pārbaudes laikā tiek izmērīts acs optiskais stiprums. Ja acu ārsts vai optometrists konstatē tālredzību, tiek piemeklētas "plusa" briļļu lēcas jeb savācējlēcas. Šīs briļļu lēcas izmaina krītošās gaismas plūsmu pret acīm tā, ka stari tiek sakopoti precīzi uz acs tīklenes, tāpat kā cilvēkiem ar normālu redzi. Tālredzības gadījumā dioptriju priekšā raksta plusa zīmi, piemēram, +3,00 dioptrijas.

Bezmaksas redzes tests

redzes-parbaude_2303-fce3be8b181cd659c01edfc50500ac56.png

Sertificēti speciālisti pārbaudīs jūsu redzi 20 minūšu laikā, izmantojot mūsdienīgu aprīkojumu. Viņi uzzinās redzes funkciju stāvokli, piemēram, akomodācijas rezerves, binokulārās un stereo redzes kvalitāti. Tiks veikta acu apskate ar biomikroskopu, novērtēts acs priekšējo struktūru stāvoklis. Jums tiks sniegta pilnvērtīga konsultācija par digitālo un vizuālo redzes uztveri.


Redzes pārbaude

Astigmātisms

97ndid-ak-astigmatizmas-lv_9838-9847ceb8ed67fcccc5a58ff9df4d759b.PNG
Astigmātisms, par spīti savam sarežģītajam nosaukumam, ir visai bieži sastopams redzes traucējums. Acs radzene dabiski nav precīzi apaļa un vienādi izliekta, tādēļ neliels astigmatisms piemīt gandrīz visiem cilvēkiem.
 
Astigmātisms tiešā tulkojumā nozīmē "punkta zaudējums". Cilvēkiem, kuriem ir šis bieži sastopamais redzes traucējums, ir nelīdzena radzenes forma. Dažreiz par astigmātisma cēloni var būt pati acs lēca. Tā rezultātā gaismas stari nefokusējas vienā tīklenes punktā.

Astigmātisms bez brillēm

98pdid1-ak-astigmatizmas-be-akiniu_2623-bd4082a0f60a6edee2a700277935143c.png 98pdid2-ak-astigmatizmas-su-akiniais_6582-b6095c44a897d3bb2f93e21e97000894.png

Neliela astigmātisma gadījumā var nebūt nekādu simptomu. Tomēr izteiktāka astigmātisma gadījumā dažādos attālumos esoši objekti kļūst neskaidri, miglaini un met ēnu. Šādu simptomu gadījumā nepieciešams vērsties pie acu ārsta vai optometrijas speciālista- optometrista.
 
Astigmātisms, tāpat kā tuvredzība un tālredzība, nav acu slimība - tas ir tikai acu saskaņotas darbības trūkums.

Interesanti:

Vai zinājāt, ka briļļu lēcas, ar kurām koriģēja astigmātismu, eksistēja pat pirms vairāk nekā 170 gadiem? Šādas brilles tika izrakstītas 1841.gadā Filadelfijā.

Acs radzenes izliekums (astigmātisms) visbiežāk ir iedzimts. Astigmātismu acu ārsti vai optometristi konstatē redzes pārbaudes laikā. Pirmreizējā redzes testa, izmantojot autorefraktometru, laikā tiek iegūtas sākotnējās maksimālās vērtības. Vēlāk, individuālo briļļu lēcu izvēles laikā optometristi nosaka korekcijas vērtības, kā arī piemeklē optimālo astigmātiska korekcijas vērtību.

Astigmātismu koriģē ar torisko briļļu lēcu palīdzību. Tās ir briļļu lēcas, kurām tā sauktajā galvenajā meridiānā ir optiskais stiprums, kas, piemēram, koriģē tālredzību, bet citā meridiānā esošais optiskais stiprums koriģē astigmātismu.

Bezmaksas briļļu apkope

Presbiopija jeb vecuma tālredzība

99ndid-ak-presbiopija_3516-5e47c5df3e0b147f2440563711cde632.jpg
Vecuma tālredzība, kuru acu ārsti dēvē arī par "presbiopiju", parādās dzīves otrajā pusē- parasti pēc 40-45 gadu vecuma. Sākumā lasīt bez brillēm kļūst grūti, bet vēlāk pavisam neiespējami.
 
Tomēr nav vērts uztraukties - vecuma tālredzība ir pilnīgi dabisks process, un tas skar visus cilvēkus. Paliekot vecākam, mūsu acu lēcām kļūst arvien grūtāk pielāgoties pie dažādiem attālumiem, jo acs lēca zaudē elastību. Acis vairs nevar skaidri saredzēt tuvumā, burti un cipari kļūst neskaidri. Avīžu, karšu, kustību saraksta, grāmatas lasīšana kļūst arvien sarežģītāka- tautā bieži vien saka, ka rokas kļūst "par īsām".
 

Vecuma tālredzība bez brillēm

51pdid2-ak-presbiopija-be-akiniu_8736-98801338f51a3771c896443128817c5f.png 51pdid1-ak-presbiopija-su-akiniais_1491-5c89e21bae206bd7f2dd01023c11d39b.png

Acs akomodācija, t.i., spēja skaidri redzēt dažādos attālumos, ar laiku samazinās, sevišķi tas ir jūtams dzīves otrajā pusē. Vairākumam cilvēku vecuma tālredzība sākas pēc 40 gadu vecuma. Tajā brīdī viņi iegādājas pirmās brilles lasīšanai. Novecojot arvien vairāk samazinās skaidras redzes diapazons, un ir nepieciešama pamatīgāka korekcija (briļļu lēcas ar lielāku optisko stiprumu), lai arī turpmāk saglabātu skaidru redzi tuvumā.
 
Cilvēkiem ar tuvredzību vecuma tālredzība izpaužas citādi - tuvumā viņi var lasīt bez brillēm, bet lieto brilles redzes uzlabošanai tālumā un vidējā attālumā. Tālredzīgie ar sliktāku redzi tuvumā parasti saskaras ātrāk.
 
Ar lasīšanas brillēm Jūs varat skaidri redzēt tikai tuvumā. Raugoties caur tām tālumā, priekšmeti šķitīs neskaidri. Restorānā ar lasīšanas brillēm Jūs varēsiet izlasīt ēdienkartes piedāvājumu, tomēr Jūs nevarēsiet atpazīt pie blakus galdiņa sēdošos. Mūsdienās ir pieejams risinājums, kas novērš šīs neērtības - tās ir progresīvās brilles. Ar tām varēsiet skaidri redzēt tuvumā, tālumā un vidējā attālumā.

Vecuma tālredzība nerodas pēkšņi - tas ir process, kas notiek pamazām, un kurš kļūst pamanāms, kad sāk izpausties presbiopijai raksturīgas pazīmes, piemēram, acis lasot ātri nogurst, sāk sāpēt galva vai grāmatu gribas no sevis atvirzīt aizvien tālāk, t.i., "rokas kļūst par īsām". Ja pamanāt šādas pazīmes, vērsieties pie acu ārsta vai optometrista, lai veiktu redzes pārbaudi.
 
 
 

MODE, KVALITĀTE UN PAREIZA CENA

Zemas cenas garantija

Iepērkoties "Fielmann", esiet droši, ka saņemat visizdevīgāko cenu. Ja 6 nedēļu laikā pēc briļļu iegādes kādā citā Latvijas optikas salonā tādas pašas brilles ieraudzīsiet par zemāku cenu, "Fielmann" atmaksās cenu starpību.

Bezmaksas redzes pārbaude

Profesionāli speciālisti ar mūsdienīgām redzes pārbaudes iekārtām pārbaudīs Jūsu redzi. Redzes tests "Fielmann" optikas salonos tiek veikts bez maksas.

Bezmaksas briļļu apkope

Mūsu speciālisti bez maksas notīrīs Jūsu brilles ultraskaņas vannā, salabos deformētus ietvarus, pieskrūvēs vaļīgās skrūves, nomainīs deguna balstus.

Reģistrēties pārbaudei